Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 listopada 2019 r.
21:37

Teatr Andersena świętuje 65. urodziny [program]

Kultura - Centrum świata jest tam, gdzie jest dobry teatr. Lublin jest centrum świata - mówi Krzysztof Rzączyński, dyrektor Teatru Andersena. Teatr właśnie zaprasza na skromne świętowanie, które potrwa od 16 do 30 listopada. W programie spektakle, próby otwarte, film, spotkania, warsztaty, zwiedzanie zakamarków teatru. Organizatorzy zapowiadają, że w trakcie jubileuszu może nawet powstać nowa grupa teatralna

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Historia lalkowej sceny w Lublinie obfituje w niespodzianki. O mało co nosiłaby nazwę Teatr Radość. Ta nazwa zajęła pierwsze miejsce w plebiscycie, ale Stanisław Ochmański, legendarny dyrektor i twórca sukcesów teatru postawił na drugie miejsce, czyli Teatr Andersena. - Gdy jednak Ochmański usłyszał, że lublinianie wybrali Radość, postanowił wnieść do głosowania „drobne” poprawki. […] Historię tę przez wiele lat trzymano w ścisłej tajemnicy. Dzięki temu w Lublinie mamy jedyny na świecie teatr, którego patronem jest duński bajkopisarz - czytamy na stronie Teatru Andersena.

Co na to sam Ochmański. - Tak było, potwierdzam. Teatr założyła Maryla Kędra. Ja byłem eksperymentem, pierwszym z młodych, ministerstwo mnie sprawdzało. To był teatr mistrzów. Mistrzowie jeszcze są, a w szkole mało nauki marionetek, technik. Program jubileuszu jest ciekawy, praktycznie każdego dnia widzowie mogą zobaczyć spektakl - mówi jeden z najwybitniejszych twórców lakowych w Polsce, który przez 17 lat prowadził Teatr Andersena, a w swej karierze wyreżyserował ponad 170 spektakli.

Program 65 urodzin jest bardzo bogaty. Ponieważ rocznie teatr odwiedza blisko 30 000 osób, świętowanie zostało rozpisane na dwa tygodnie. W programie znajdziecie spektakle dla najmłodszych i dla dorosłych, warsztaty dla dzieci, młodzieży, dorosłych, rodzin, projekcje filmów, zwiedzanie spacery.

Podpowiadamy, co warto zobaczyć i w czym uczestniczyć. W Alei Kultur, na 2 poziomie Centrum Spotkania Kultur zobaczcie wystawę „Z historii Teatru Andersena” – to wystawa starych afiszy, plakatów i projektów kostiumów, będą też lalki, maski i kostiumy. * W sobotę, 16 listopada o godz. 10 „Pyza na polskich dróżkach”, o godz. 17 „Podwójne życie Weroniki”, o 18.30 Zakulisowe sprawy – spotkanie z reżyserem i aktorami spektaklu „Podwójne życie Weroniki”. * W poniedziałek, 18 listopada o godz. 13 Gabriela Jaskuła poprowadzi warsztaty dla seniorów. O godz. 16 - W Sprawie Ducha, reż. K. Rzączyński – projekcja filmu i rozmowa.

* We wtorek, 19 listopada o godz. 16 Projekt osobisty – warsztaty dla młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych i studentów. Pod okiem Krzysztofa Rzączyńskiego uczestnicy stworzą swój autorski tekst dramatyczny. * W sobotę, 23 listopada o godz. 9 rozpoczną się warsztaty instruktorskie dla pedagogów, uczących w klasach od IV do VIII i szkół licealnych. O godz. 10 zacznie się Rodzinne Podróżowanie – Wyspa Kukieł – to warsztaty rodzinne. We wtorek, 26 listopada o godz. 12.15 zacznie się Warsztat małych krytyków teatralnych – prowadzi Małgorzata Adamczyk, pedagożka teatralna. Uczestnicy przygotują się do wzięcia udziału w profesjonalnej konferencji prasowej, odbywającej się przy okazji premiery nowego spektaklu „Historia naturalna czyli o przedziwnych żyjątkach”. Wyjątkowo ciekawie zapowiada się spotkanie z lalkarzem, Marianem Miką, który pracował ze Stanisławem Ochmańskim (czwartek, 28 listopada, godz. 11). Na deser w sobotę 30 listopada o godz. 17 premiera spektaklu „Historia naturalna czyli o przedziwnych żyjątkach”. Na koniec bardzo dobra wiadomość - Udało nam się przedłużyć umowę z CSK na trzy lata, na lepszych warunkach. Teatr jest bezpieczny - mówi Rzączyński.

* Szczegółowe informacje dotyczące zakupu i cen biletów znajdują się w zakładce bilety na stronie: https://teatrandersena.pl, na wiele wydarzeń wstęp jest wolny.

Lubelski teatr dziecięcy

Rozpoczął swoją działalność 6 grudnia 1954 roku, premierą przedstawienia Andrzeja Ejsmunda „Złota Kula”, w reżyserii Maryli Kędry, która była pierwszy dyrektorem teatru. W 1964 roku Teatr Lalki i Aktora przyjął imię Hansa Christiana Andersena. Ówczesny Teatr Lalki i Aktora swoją siedzibę znalazł przy ulicy Dominikańskiej (wtedy Klonowicza – red.), w jednym ze skrzydeł klasztoru dominikanów. Aktualnie scena teatru znajduje się w Centrum Spotkania Kultur przy pl. Teatralnym 1. Od września 2017 roku funkcję Dyrektora Naczelnego i Artystycznego pełni Krzysztof Rzączyński.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Dwudniowe święto muzyki niezależnej. Ultra Chaos Piknik 2025
Patronat
27 czerwca 2025, 12:00

Dwudniowe święto muzyki niezależnej. Ultra Chaos Piknik 2025

Ultra Chaos Piknik to jeden z największych i najciekawszych polskich festiwali hc/punk w formule DIY (zrób to sam) w Polsce, odbywający się corocznie w miejscowości Żelebsko k. Biłgoraja. XVI edycja Ultra Chaos Piknik odbędzie się w dniach 27 i 28 czerwca 2025 r. Największą gwiazdą tej edycji festiwalu będzie angielska legenda street punku – GBH.

Sensacyjne odkrycie pod Tomaszowem Lubelskim. Odnaleziono sztandar i proporzec legendarnego pułku
ZDJĘCIA
galeria

Sensacyjne odkrycie pod Tomaszowem Lubelskim. Odnaleziono sztandar i proporzec legendarnego pułku

Historyczne odkrycie w lasach Nadleśnictwa Zwierzyniec. Podczas majowego weekendu, w rejonie miejscowości Zielone, odnaleziono sztandar 4. Pułku Strzelców Podhalańskich oraz proporzec mistrzowski 21. Dywizji Piechoty Górskiej – bezcenne pamiątki polskiego oręża, ukryte we wrześniu 1939 roku.

Do złotego medalu Bogdankce LUK Lublin potrzeba jeszcze tylko jednej wygranej

Bogdanka LUK Lublin gra trzeci mecz o złoto mistrzostw Polski

W trzecim spotkaniu finału play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin zagra w Sosnowcu z Aluron CMC Wartą Zawiercie. Wygrana lublinian zapewni im historyczny złoty medal. Pierwszy gwizdek, o godzinie 20.30

W Lublinie zadbają o drzewa. Wybrano 30 projektów Zielonego Budżetu
LISTA

W Lublinie zadbają o drzewa. Wybrano 30 projektów Zielonego Budżetu

W ósmej edycji Zielonego Budżetu Lublina wybrano 30 projektów, które pomogą poprawić kondycję drzew w różnych częściach miasta. Ich realizacja ruszy jeszcze w tym sezonie.

W nowej strażnicy jest m.in. przestronny garaż z 12 stanowiskami, nowoczesne zaplecze socjalne z czystymi i brudnymi strefami, 35-metrowy masz radiowy, a na dachu - panele fotowoltaiczne. Wykonawcą zadania była firma Now-Bud
Puławy

Nowa komenda już czeka na strażaków. Niedługo przeprowadzka

Lada dzień strażacy przeniosą się z puławskiego technoparku przy ul. Mościckiego do nowej komendy PSP na rogu Słowackiego i Lubelskiej. Obiekt jest już prawie gotowy. Jego oficjalne otwarcie już za miesiąc.

Umowę podpisali w środę w zamojskim ratuszu Marcin Górski, dyrektor ds. produktu i sprzedaży w MAN Polska, prezydent Rafał Zwolak i prezes Sławomir Ożgo

Tylu takich elektryków nie ma nikt. Nowe autobusy dla Zamościa

Za 330 dni, może ciut wcześniej MAN Polska dostarczy do Zamościa kolejnych 14 autobusów elektrycznych. Dołączą do takiej samej liczby już jeżdżących po mieście tej samej firmy. Prezydentowi marzy się, by były w barwach miasta.

Święto literatury w Nałęczowie. Majówka z Prusem
Nasz Patronat
11 maja 2025, 10:00

Święto literatury w Nałęczowie. Majówka z Prusem

Już 11 maja, jak zawsze w Nałęczowie, odbędzie się tradycyjna Majówka z Panem Prusem. Kuracjusze, turyści oraz mieszkańcy Nałęczowa będą mogli wziąć udział w dorocznym święcie literatury. Uczestnicy wydarzenia wraz z pisarzem oraz zaproszonymi zespołami muzycznymi, grupami aktorskimi, miłośnikami twórczości pisarza i uczniami lokalnych szkół przenoszą się do przełomu XIX i XX wieku, kiedy to Nałęczów nazywano polską kolonią literacką.

Mozliwe trajektorie lotu sondy Cosmos 482

Radziecka sonda przeleci nad Polską? A gdzie spadnie?

Radziecka sonda COSMOS 482, wystrzelona w przestrzeń kosmiczną w 1972 roku, po 53 latach ponownie wejdzie w atmosferę ziemską. Cały obiekt lub jego fragmenty mogą dotrzeć do powierzchni Ziemi. Moment wejścia sondy w atmosferę ziemską przewiduje się na noc z 9 na 10 maja – informuje POLSA.

9-latka zadławiła się cukierkiem i zmarła. Rzecznik dyscyplinarny chce wyjaśnień od szkoły

9-latka zadławiła się cukierkiem i zmarła. Rzecznik dyscyplinarny chce wyjaśnień od szkoły

9-letnia dziewczynka zakrztusiła się w szkole cukierkiem i zmarła. Sprawą zajmuje się prokuratura i rzecznik dyscyplinarny przy wojewodzie lubelskim.

Konstytucja, flagi i maskotki. Polska ma 11 nowych obywateli
ZDJĘCIA
galeria

Konstytucja, flagi i maskotki. Polska ma 11 nowych obywateli

11 osób - w tym dwójka dzieci - od środy może nazywać się Polakami. Akty obywatelstwa odebrali z rąk wicewojewody Wojciecha Wołocha.

Motor Lublin kontra Piast Gliwice. Kibiców po meczu zabierze komunikacja miejska

Motor Lublin kontra Piast Gliwice. Kibiców po meczu zabierze komunikacja miejska

W piątek, 9 maja, piłkarze Motoru Lublin zmierzą się Piastem Gliwice. Po meczu kibice będą mogli wrócić autobusami, których będzie więcej.

Stare Miasto w Zamościu

Pieniądze, pomysły i projekty. Startuje budżet obywatelski

Do podziału są ponad 3 mln zł. O tym, na co zostaną wydane, zdecydują mieszkańcy. Oni też mogą zgłaszać swoje propozycje do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego Zamościa.

Karol Nawrocki: „zdecydowałem o przekazaniu mieszkania na cele charytatywne”

Karol Nawrocki: „zdecydowałem o przekazaniu mieszkania na cele charytatywne”

Karol Nawrocki zwołał konferencję prasowa, na której mówił o swojej pomocy dla pana Jerzego i wątpliwościach, jakie pojawiły się w sprawie mieszkania w Gdańsku. Powiedział też, że razem z żoną Martą podjął decyzję, by „przekazać to mieszkanie na cele charytatywne”.

Kariera w alpinizmie przemysłowym - jak zostać specjalistą od prac wysokościowych?

Kariera w alpinizmie przemysłowym - jak zostać specjalistą od prac wysokościowych?

Praca na wysokości, często w miejscach trudno dostępnych, wymaga nie tylko sprawności fizycznej i braku lęku przestrzeni, ale przede wszystkim specjalistycznych umiejętności i rygorystycznego podejścia do bezpieczeństwa.

Pierwszy taki ośrodek w Polsce. Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie ma nową placówkę

Pierwszy taki ośrodek w Polsce. Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie ma nową placówkę

Wykrywanie chorób roślin, reakcja na suszę, skuteczności działania nawozów – do tego służy obrazowanie cyfrowe, które stosuje Centrum Fenomiki Roślin otwarte na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. To pierwszy taki ośrodek w Polsce.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

46,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty